weather-image
15°

Bayerische Meisterschaften in Zahlen

AK 8 (w) 2 Strecken: 100/300 Meter: 1. Katharina Ulrich, ECK 15,11 Sekunden/40,19 Sekunden, 2. Maira Jasch, DEC 15,39/40,65, 3. Yaki Keller, DEC 16,57/43,99.

AK 9 (w) 3 Strecken: 100/300/300 Meter: 1. Annika Letteboer, DEC 13,88/36,98/37,11, 2. Leonie Mayrhofer, DEC 14,75/38,45/38,43, 3. Nina Mayrhofer, DEC 14,82/39,39/38,72.

Anzeige

AK 10 (w) 3 Strecken: 100/300/300 Meter: 1. Julia Bachl, DEC 13,67/35,51/34,68, 2. Julia Schwabl, DEC 14,15/37,22/37,46, 3. Indira Widnyana, DEC 14,21/37,29/38,12.

AK 11 (w) 3 Strecken: 100/500/300 Meter: 1. Lara Kroner, ECK 13,90/57,44/35,58, 2. Eva Helminger, DEC 13,91/1:05,62/37,85.

AK 12 (w) 3 Strecken: 300/500/500 Meter: 1. Josephine Heimerl, DEC 29,63/46,92/46,88, 2. Susanne Becker, DEC 30,76/48,35/48,53.

AK 13 (w) 3 Strecken: 500/1000/500 Meter: 1. Anita Dumberger, DEC 47,69/1:39,30/47,06, 2. Marie Saurler, DEC 47,73/1:41,94/47,23, 3. Tamira Brunner, DEC 49,76/1:40,79/48,92.

AK 14 (w) 3 Strecken: 500/1000/500 Meter: 1. Astrid Grüning, ERO 46,03/1:31,82/46,50, 4. Caroline Suneritsch, DEC 52,71/1:40,79/48,92.

AK 16/17 (w) 3 Strecken: 500/1500/ 1000 Meter: 1. Lena Hochreiter 44,23/2:19,73/1:28,91, 2. Johanna Gschwendner, 44,77/2:28,31/1:31,36, 3. Maja Finke, alle DEC 45,49/2:27,92/1:31,40.

AK 8 (m) 2 Strecken: 100/300 Meter: 1. Hans Gröner, ERO 14,88 Sekunden/42,74 Sekunden, 3. Alexander Schinzel, DEC 18,23/49,88.

AK 9 (m) 3 Strecken: 100/300/300 Meter: 1. Thomas Schmaus, DEC 13,61/35,01/35,34.

AK 10 (m) 3 Strecken: 100/300/300 Meter: 1. Bernhard Schönig, ECK 14,35/37,63/37,92, 2. Maxi Geppert, DEC 14,99/37,17/38,01.

AK 11 (m) 3 Strecken: 100/500/300 Meter: 1. Johann Kaiser, ECK 13,02/55,29/33,18, 2. Lukas Salzinger, DEC 14,72/59,52/36,72.

AK 12 (m) 3 Strecken: 300/500/500 Meter: 1. Benedikt Friedl, ERO 30,54/49,04/48,59, 3. Lennart Jasch, DEC 33,55/53,63/1:03,67.

AK 15 (m) 3 Strecken: 500/1500/1000 Meter: 1. Markus Salzinger, DEC 44,23/2:19,73/1:28,91, 2. Michael Wels, DEC 46,23/2:26,68/1:34,58.

AK 16/17 (m) 3 Strecken: 500/1500/1000 Meter: 1. Florian Becker, DEC 39,40/2:06,12/1:20,65, 3. Simon Graf, DEC 43,74/2:24,45/1:30,82. SHu